]

سیما دانلود | دانلود فیلم ایرانی جدید

دانلود مستند ایکسونامی

دانلود مستند ایکسونامی

گروه فیلم : مستند

سال تولید : 1398

کارگردان : محسن آقایی پژوهش

 

خلاصه داستان : در این مستند، خاطرات یک پ.و.ر.ن‌.ا.س.ت.ا.ر آمریکایی تجربه رسیدن به آزادی‌های جنسی در ایالات متحده را برای مردم ایران روایت می‌کند

«یک پورن‌استار آمریکایی از خاطراتش برای ایرانیان می‌گوید». گفته شده است این خانم آمریکایی، تجربه رسیدن به آزادی‌های جنسی در ایالات متحده را برای مردم ایران روایت می‌کند.
راوی: بازیگر سابق فیلم‌های مستهجن
در تیزری که دیروز از این مستند منتشر شد، این خانم آمریکایی که در گذشته، بازیگر فیلم‌های مستهجن بوده، پای برج ترامپ در شهر نیویورک ایستاده و «مردم ایران» به‌خصوص «جوانان» را خطاب قرار می‌دهد و این روایت را برای ما تعریف می‌کند. این اتفاق از این جهت چشمگیر است که گفت‌وگو با چنین شخصی در رسانه‌های ایران، سابقه نداشته و برای اولین بار انجام شده است. اگرچه هنوز این فیلم مستند رونمایی نشده است، اما در شبکه‌های اجتماعی، انتقادهایی در خصوص گفت‌وگو با این شخص به چشم می‌خورد.
سازندگان چه کسانی هستند؟
«ایکسونامی» در مؤسسه فرهنگی هنری آوش تهیه شده و «محسن آقایی» نویسندگی و کارگردانی آن را برعهده داشته است. نکته جالب توجه آن که مراسم رونمایی از این مستند، در سالن‌های متعلق به حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار می‌شود؛ نکته ای که می‌تواند نشانه حمایت این نهاد فرهنگی و انقلابی، از این فیلم مستند و سازندگان آن باشد. تولید مستند ۹۰ دقیقه‌ای «ایکسونامی»، دو سال و نیم زمان برده و به صورت مشترک در ایران و آمریکا انجام شده است. این نکته در پوستر این مستند نیز به شکل قابل تأملی نوشته شده است: «در دوران تحریم؛ تولید مشترکی از ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران». آن‌طور که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، ظاهراً بخش زیادی از این مستند، سیاسی است و به روابط ایران و آمریکا می‌پردازد.
در انتظار اکران سینمایی
«ایکسونامی» اولین فیلم مستند درباره مسائل جنسی نیست؛ در سال‌های اخیر چند فیلم مستند با موضوعات مرتبط ساخته شده و در فضای مجازی منتشر شده است. «پشت صحنه»، «پول و پورن» و سه قسمت مستند «انقلاب جنسی» از دیگر نمونه‌های متأخر این آثار هستند. محصولاتی که به نظر می‌رسد با استقبال مخاطبان نیز مواجه شده و در فضای مجازی، وایرال شده‌اند. همه موارد قبلی در سرویس‌های VOD منتشر شده و در فضای مجازی برای فروش قرار گرفته بودند، ولی سازندگان «ایکسونامی»، وعده اکران فیلم را در سینماهای کشور داده‌اند. اگر این وعده محقق شود، «ایکسونامی» اولین فیلم مستند از این دست است که به پرده های سینما راه یافته است. باید دید آیا اهالی سینما نیز از این فیلم استقبال خواهند کرد یا خیر.

 

 


امروز حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، مستندی را در سه سالن خود در تهران، مشهد و اصفهان اکران می‌کند.

که راوی آن یک پورن استار سابق بوده است؛ پورن استاری که قرار است به مخاطب ایرانی از خاطراتش در این صنعت و تبعات بد آزادی‌های جنسی در آمریکا بگوید. این اقدام عجیب در حالی رخ می‌دهد که بنا بر اعلام سازمان سینمایی، این مستند فاقد پروانه نمایش است و اکران آن به لحاظ قانونی جرم محسوب می‌شود.
ساخت مستند «ایکسونامی» را می‌توان در تداوم ساخت مستندهایی نظیر «انقلاب جنسی» ساخته پسر جواد شمقدری رئیس پیشین سازمان سینمایی تلقی کرد؛ مستندهایی که حرف‌های تکراری درباره آزادی‌های جنسی و آثار آن را با روکش براق جنسی بیان و بیشتر از این بستر برای دیده شدن استفاده می‌کنند، تا آنکه حرف تازه‌ای برای آشنایان به عرصه‌ها و اندک تأثیری در تغییر فضا داشته باشند.
بر اساس اطلاعات دریافت شده، نهادی دینی همچون حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی که رگ گردن مسئولانش برای «خانه پدری» و «مطرب» بیرون زده بود، متولی رونمایی از آن هستند.
این فیلم در حالی امروز در تالار اندیشه حوزه هنری مشهد در سینما هویزه و اصفهان در سینما سوره اکران می‌شود که بنا بر اطلاعی که از سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرده‌ایم، فاقد پروانه نمایش بوده و اکران آن غیرقانونی است. مطابق با قانون حتی یک اکران عمومی مستند که در این زمینه با توجه به تبلیغات و اعلام ورود برای عموم آزاد است، صدق می‌کند، نیازمند کسب مجوز از متولی حاکمیتی سینماست که در حوزه سازمان سینمایی محسوب می‌شود و سینماگران و مستندسازان برای اکران فیلم‌شان در یک سانس در یک سالن سینما نیز مجبور به دریافت مجوز موردی هستند.
با این اوصاف، اساساً سوای اینکه استفاده از پورن استار برای نقد فضای جنسی آمریکا و مقایسه فضای جنسی آمریکا با وقایع ایران قابل پذیرش باشد، اگر حوزه هنری اقدام به نمایش این فیلم نماید، حوزه هنری اقدامی مجرمانه کرده است. البته با توجه به تأکید مومنی نسب و همکارانش در حوزه هنری، بعید است آنها اصراری بر عمل مجرمانه داشته باشند؛ هرچند هنوز حوزه هنری بر اکران این مستند فاقد پروانه نمایش در عصر امروز تأکید دارد. سوای مجرمانه بودن چنین اقدامی، باید از مسئولان حوزه هنری پرسید، آیا کار به جایی رسیده که باید برای نشان دادن بد بودن آزادی جنسی، مرجعیت فکری را به یک پورن استار سپرد؟

 

ديدگاه ارسال شده است

نمايش / مخفي کردن ديدگاه ها

کانال تلگرام سيما دانلود اينستـاگـرام سيما دانلود <