«

جاذبه های برتر باکو از قلعه دختر تا موزه نظامی که نباید از دستشان داد

»
وب سایت سیما دانلود در ستاد ساماندهی پایگاه های کل کشور ثبت می باشد و مطابق قوانین این مرکز عمل می کند.
خرید

 

جاذبه های برتر باکو از قلعه دختر تا موزه نظامی که نباید از دستشان داد

شهر زیبا و پر هیاهوی باکو با چهره ای دو گانه بخشی از تاریخ پر فراز و نشیب این سرزمین را به نمایش گذارده است و در مقابل آن چهره ای نو و مدرن از این شهر در حال شکل گیری است . با قدم نهادن به این شهر هم از دیدنی های تاریخی و هم از شهر نشینی مدرن آن لذت خواهید برد .در سالهای اخیر سرمایه گذاریهای مختلفی برای رشد صنعت توریسم در آذربایجان صورت گرفته است و در پی آن  شاهد رشد گردشگری در این کشور بوده ایم و در این زمینه شهر باکو سردمدار بوده و امکانات رفاهی و تفریحی متنوعی در آن به وجود آمده است .

 

 

 به گزارش سفر باتو کشور آذربایجان در همسایگی کشورمان ایران قرار دارد و همین هم مرز بودن سبب شده هزینه های سفر و اقامت در این کشور برای ما ایرانیان به نسبت ارزان تر باشد و شاید به همین دلیل در سالهای اخیر شاهد سفرهای متعددی ایرانیان به این منطقه هستیم .

در ادامه این مطلب برخی از پر جاذبه ترین دیدنی های این شهر را به شما معرفی خواهیم نمود . پس با ما همراه باشید:

قلعه‌ی دختر (Maiden’s Tower)

قلعه دختر یکی از مکان های تاریخی آذربایجان است که در منطقه تاریخی شهر که با آن ایچری شهر، می گویند قرار دارد . از قلعه دختر به عنوان ارگ باکو نیز یاد می شود . این قلعه دارای برجی استوانه ‌ای شکل است که ‌ارتفاعی در حدود بیست و نه متر دارد. باستان شناسان بر این باورند که این بنا بیش از هزار سال قدمت دارد و در ابتدای ساخت و برای قرنها معبد زرتشتیان بوده است .

با ورود ب این بنا با پلکانی مارپیچی شکل روبرو می شوید که شما را به بالای این برج هدایت می نماید و پس از رسیدن به آن شاهد مناظری خیره کننده از شهر خواهید بود. در اطراف این بنا، پارک‌ها و فضاهای سبز بسیاری وجود که برای گشت و گذرا مناسب است . امروزه این برج یکی از مشهورترین بناهای این شهر است که به نوعی نمادی از شهر باکو نیز هست .  

ایچری شهر-  بافت قدیم شهر باکو

منطقه زیبا و تاریخی شهر که ایچری شهر نام دارد  در تور باکو زمینی برای قرنها دست نخورده باقی مانده و در طول هزار سال هنوز ردپایی اقوام مختلف را در آن میتوان دید.  ایچری شهر یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری در باکو است که بازدید از آن در الویت برنامه های گردشگران قرار می گیرد.

این منطقه تاریخی دارای بافتی سنتی و زیباست و گردش در کوچه پس کوچه های باریک و سنگفرش شده آن شما را به صدها سال پیش می برد. ایچری شهر دارای مکان های تاریخی بسیاری است که اغلب آن ها از دوران شیروان شاهان به یادگار مانده است . قلعه‌ی دختر، کاخ شروان‌شاهان و دروازه‌ی مراد تنها بخشی از ای دیدنی ها هستند و در کنار آن می‌توان از حمام‌ها، مساجد و کاروان‌سراهای تاریخی نام برد.

منطقه تاریخی ایچری شهر از قرن پانزدهم میلادی به مرکز قدرت پادشاهان شروان شاهان تبدیل شد و عمده شهرت خود را از آن زمان به بعد به دست آورد . و تا قرن نوزدهم میلادی بیشتر جمعیت این شهر در همین نقطه ساکن بودند ، اما بعد از آن و با افزایش درآمدهای نفتی در این کشور، باکو نیز چهره ای نو به خود گرفت و روز به روز مدرن تر و پیشرفته تر شد و جمعیت آن در سرتاسر این شهر پخش شدند.  

امروزه هتل ها و اقامتگاههای منحصر بفردی در این منطقه از شهر ساخته شده که سبب افزایش رفاه در این منطقه گردیده و اغلب گردشگران ترجیح می دهند در همین ایچری شهر اقامت نمایند .کوچه‌های این محله با وجود بالکن‌های چوبی که روی پیاده‌روها سایه انداخته‌اند، بسیار زیبا هستند. با گشت و گذار در ایچری شهر شاهد رستوران‌ها و کافه های نقلی بیشماری خواهید بود که اغلب دارای فضایی سنتی و و دلنشین هستند و به جذابیت این محله افزوده اند. البته مغازه‌های بسیاری وجود دارند که سوغات و صنایع دستی می‌فروشند و البته قیمت آنها چندان هم ارزان نیست .

موزه‌ی تاریخ زین‌العابدین تقی‌یف

موزه‌ ملی تاریخ یا موزه‌ تاریخ زین‌ العابدین تقی‌یف مکانی دیدنی است که در آن مجموعه‌های ارزشمندی از آثار تاریخی و صنایع‌دستی به نمایش در امده است . ساختمان این موزه بیش از صد سال قدمت دارد و توسط یکی از سرمایه‌داران و خیرین باکو به نام زین‌العابدین تقی‌یف  به موزه تبدیل شده است که خود این بنا نیز بسیار دیدنی است و دارای  اتاق‌هایی مجلل و زیبا است .

موزه‌ی ادبیات نظامی گنجوی

موزه ادبیات نظامی گنجوی در ساختمانی زیبا و با شکوه و در نزدیکی میدان فواره قرار گرفته است . این موزه برای قدردانی و گرامیداشت شاعر بزرگ پارسی این ‌را برگزیده است . گفتنی حکیم نظامی گنجوی علاوه بر ایران در بسیاری از کشورهای منطقه قفقاز و آسیا همچون ترکیه ، آذربایجان ، تاجیکستان و همچنین افغانستان شهرت دارد و اغلب از این شاعر بعنوان پیشوای داستان‌سرایی ادب فارسی یاد می گردد . در این موزه با بسیاری از آثار ایشان و همچنین شاعران و هنرمندان دیگر این سرزمین آشنا خواهید شد .

 

رپورتاژ آگهی

ديدگاه های ارسال شده است