«

زیر درخت گردو چه بکاریم؟

»
وب سایت سیما دانلود در ستاد ساماندهی پایگاه های کل کشور ثبت می باشد و مطابق قوانین این مرکز عمل می کند.
خرید
#simadl-4003

زیر درخت گردو چه بکاریم؟

  • 66
  • 0
  • چهارشنبه 29 شهریور 1402

زیر درخت گردو چه بکاریم؟

از آنجایی که فاصله کاشت بین درختان گردو حداقل ۶ متر است و ۵ الی ۸ سال طول می‌کشد تا به باردهی اقتصادی برسد، بنابراین کشاورزان به دنبال کاشت محصولاتی زیر درخت گردو هستند تا بتوانند در دهه اول احداث باغ گردو سوددهی آن را به حد متناسبی برسانند، درختان گردو به خاطر خصوصیات ویژه‌ای که دارند هر نوع محصولی را نمی‌توان در زیر آن کاشت ما در ادامه بهترین محصولاتی که با درخت زیتون سازگاری داشته را به شما معرفی خواهیم کرد.

چرا زیر درخت گردو نمی‌توان درخت و گیاهان دیگری کاشت؟

از دلایلی که زیر درخت گردو نمی‌توان درخت و گیاهان دیگری کاشت باید به رقابت منابع اشاره کرد، معمولاً فروش نهال گردو ژنوتیپ برای کشاورزان توصیه می‌شود چون این درختان ریشه زایی عمیق داشته و قدرت بیشتری در جذب مواد غذایی و رطوبت دارند، همانطور که می‌دانید گیاهان برای رشد و توسعه باید از منابعی مانند نور، آب، مواد غذایی و فضای کافی بهره برداری کنند.

با کاشت گیاهان دیگر ممکن است رقابت برای منابع وجود داشته باشد و احتمالاً باعث کاهش رونق رشد و توسعه هر دو درخت شود، مهندسین کشاورزی معتقدند، درخت گردو برای خودش یک اکوسیستم تشکیل می‌دهد و با کاشت گیاهان دیگر ممکن است تعادل این اکوسیستم مختل شود، بنابراین، برای حفظ استقرار و رشد بهتر درختان گردو، توصیه می‌شود از کاشت گیاهان دیگر در محدوده زیر درخت گردو خودداری کنید.

از دیگر دلایلی که گیاهان زیر درخت گردو رشد مناسبی ندارند ( زیر درخت گردو چه بکاریم ) باید به ترشح هورمون ژگلون اشاره کرد، ژگلون یک ترکیب شیمیایی بسیار سمی است که توسط برخی از درختان گردو تولید می‌شود، این ترکیب قابلیت آسیب رساندن به سایر گیاهان را دارد و می‌تواند رشد و توسعه آن‌ها را متوقف کند، دلیل اصلی برای تولید ژگلون توسط درختان گردو، حفاظت از خود است.

مخصوصاً کشاورزانی که به دنبال خرید نهال گردو ژنوتیپ و اصلاح شده هستند، این درختان قدرت محافظت بیشتری از خود داشته و سیستم دفاعی آنها قوی‌تر بوده و مانند سایر درختانی که میوه خوراکی دارند، در تلاش هستند تا رویش و جوانه‌ زنی سایر گیاهان را محدود کرده و بتوانند منابع خاص خود را از نور، آب و مواد غذایی به خوبی بهره‌ برداری کنند.

ترشح ژگلون یکی از راه‌هایی است که درختان گردو از انتشار بذرها و رشد سایر گیاهان جلوگیری می‌کنند، ترشح ژگلون می‌تواند از طریق سیستم ریشه‌های درخت گردو به خاک منتشر شده و به صورت بیولوژیکی باکتری‌ها و قارچ‌ها را که نیازمندی‌های خاص خود را دارند، شکست دهد، همچنین ژگلون می‌تواند رشد و توسعه ریشه‌های گیاهان دیگر را نیز تحت تاثیر قرار دهد و ریشه‌ها را ضعیف کند.

کاشت هلو شلیل بهترین گزینه برای کاشت در زیر درخت هلو و شلیل است

البته برخی از صیفی جات و سبزیجات هستند که تحمل ژگلون را داشته و می‌توانند به رشد خود ادامه دهند ولی از نظر مهندسین کشاورزی خرید نهال میوه و کاشت آن در بین درختان گزینه بهتری است، چون صیفی جات و سبزیجات منبع تجمع انواع آفات و بیماری هستند، ولی درختان میوه خطر کمتری برای باغ گردو دارند، کشاورزان با خرید نهال هلو یا نهال شلیل می‌توانند باغ دو منظوره خود را احداث کنند، از دلایلی فروش نهال هلو و شلیل برای باغات گردو، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. نهال هلو و شلیل قدرت زیادی برای تحمل ماده سمی ژگلون داشته و دچار آسیب نمی‌شوند.
  2. نهال هلو و شلیل عمر کوتاهی دارند، آنها تنها ۱۰ الی ۱۵ سال عمر می‌کنند، در واقع وقتی درختان گردو به سن بلوغ و باروری می‌رسد دوره طلایی نهال و هلو و شلیل تمام شده و کشاورز با ریشه کن کردن آنها و فروش چوب درختان سرمایه مناسبی به دست می‌آورد.
  3. دوره آبیاری سمپاشی و کوددهی نهاد هلو و شلیل تقریباً شبیه به مراقبت‌های درخت گردو است و کشاورز لازم نیست وقت زیادی را صرف نگهداری از دو نوع نهال متفاوت کند.
  4. اگر کشاورزان در خرید نهال هلو و شریف توجه داشته باشند و نهال پیوندی را خریداری کنند این نهال‌ها مقاومت زیادی در برابر آفت زدگی و بیماری داشته بنابراین هیچ خطری برای درختان گردو نخواهد داشت
  5. اکثر نهال‌های هلو و شلیل پایه کوتاه بوده و کاشت آنها باعث ایجاد سایه در بین درختان گردو نمی‌شود.
  6. کشاورزان در خرید نهال و هلو و شدید توجه داشته باشند تا نهال‌های زود واضح را خریداری کنند.

کلام آخر

کشاورزان و باغداران برای استعلام قیمت نهال گردو و قیمت نهال هلو و شلیل همچنین شرایط فروش نهال به صورت اینترنتی و غیرحضوری می‌توانند به سایت تخصصی برتر نهال مراجعه کرده و با متخصصین آن در ارتباط باشند تا اطلاعات بیشتری در مورد کاشت باغ دو منظوره گردو در اختیار داشته باشند.

تماس با پالیز نهال:

09144501007

09144501008

رپورتاژ آگهی

ديدگاه های ارسال شده است